Povstanie vo varšavskom gete
ZdieľaťFacebookEmail
povstanie vo varšavskom gete
Nacisti deportujú Židov z varšavského geta do koncentračných táborov

Povstanie vo varšavskom gete

Počas druhej svetovej vojny zorganizovali obyvatelia židovského geta v nacistami okupovanej Varšave ozbrojenú vzburu, známu ako povstanie vo varšavskom gete, ktorá trvala takmer mesiac. Jej cieľom bolo vyhnutie sa deportáciám do nacistických vyhladzovacích táborov. 

Varšavské geto

Krátko po nemeckej invázii do Poľska v roku 1939 bolo viac ako 400 000 Židov žijúcich vo Varšave, násilne segregovaných do jednej, veľmi malej časti mesta – varšavského židovského geta. Tá bola obostavaná múrmi a celý obvod areálu strážili vojaci, ktorý zastrelili každého, kto sa pokúsil o útek. 

Nacisti zároveň nielenže obmedzovali slobodu ľudí, ale taktiež úmyselne nezabezpečovali prísun potravín v dôsledku čoho iba v samotnom gete zomreli na podvýživu a rôzne choroby tisíce ľudí mesačne.

Presídlenie židov z geta do koncentračných táborov

Heinrich Himmler, veliteľ SS, nariadil v júli 1942 „presídlenie“ Židov z varšavského geta do vyhladzovacích táborov. Už o dva mesiace neskôr bolo z geta do vyhladzovacieho tábora Treblinka deportovaného štvrť milióna ľudí. 

Napriek tomu, že Židia boli informovaní, že budú poslaní na práce, po gete sa rýchlo rozšírila správa, že deportácie pre nich znamenajú istú smrť. Z asi 60 000 ľudí, ktorí v gete zostali sa preto začali vytvárať malé skupiny, ktoré zakladali sebeobranné jednotky. 

Pozrite si tiež: Mýty o Slovenskom štáte

Týmto skupinám sa zároveň podarilo prepašovať do geta zbrane a keď začiatkom roka 1943 nacisti opäť vstúpili s cieľom organizovať ďalšie deportácie, prepadli ich. Nemci sa po niekoľkých dňoch museli stiahnuť a pozastaviť plán deportácií.

povstanie vo varsavskom gete
Nacisti deportujúci židov z varšavského geta

Povstanie vo varšavskom gete

Himmler 19. apríla 1943 rozhodol o vyslaní jednotiek SS spolu s tankami a ťažkým delostrelectvom do varšavského geta. Ich cieľom bola jeho likvidácia a následné presunutie židov do koncentračných táborov.

Sebeobranné jednotky sa týmto vojskám, ktoré mali značnú prevahu, postavili na odpor. Počas bojov Nemci systematicky búrali domy v getách a ničili bunkre, v ktorých mnohí obyvatelia hľadali útočisko. 

16. mája už bolo geto opäť pod nacistickou nadvládou a povstanie vo varšavskom gete bolo ukončené. Nemci ako prejav symbolického aktu víťazstva odpálili Veľkú varšavskú synagógu.

Pri vzbure vo varšavskom gete bolo zabitých asi 7 000 Židov a ďalších asi 50 000 bolo následne poslaných do koncentračných táborov. Straty na strane nemeckej armády sa počítali v stovkách.

Vzbura vo Varšavskom gete bola následne vzorom povstaní v koncentračných táboroch a getách po celej východnej Európe.

Kolorizované fotografie Mikołaja Kaczmareka

„Žena vľavo vpredu je Jehudit Neyerová, ktorá drží svoju svokru za ruku. Dievča je dcérou Jehudit a Avrahama Neyerových. Z tých štyroch prežil vojnu len Avraham, …zvyšok zahynul v nemeckom tábore smrti.“

varsavske zidovske povstanie
Varšavské židovské povstanie; Autor: Mikołaj Kaczmarek

„Jedna z najznámejších fotografií druhej svetovej vojny. Nemeckí vojaci zajali židov po potlačení povstania.“

varsavske zidovske povstanie
Varšavské židovské povstanie; Autor: Mikołaj Kaczmarek

„Takto Nemci pálili Varšavu po potlačení varšavského povstania.“

varsavske zidovske povstanie
Varšavské židovské povstanie; Autor: Mikołaj Kaczmarek


Zdroj: History

ZdieľaťFacebookEmail
Autor
Marek Mach