BBSK má pod vedením M. Kotlebu najhoršie finančné zdravie

26. December 2016

Portál aktuality.sk informoval o tom, že najvyšší dlh (44 % bežných príjmov) má Trenčiansky kraj a celkovo najhoršie finančné zdravie má Banskobystrický kraj.

Vyplýva to z analýzy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), o ktorej informoval jeho riaditeľ Peter Goliaš. V rebríčku podľa zadlženosti nasledujú Trnavský (40 % bežných príjmov) a Bratislavský VÚC (33 %). Najlepší stav sa zaznamenal v Nitrianskom VÚC (19 %).

Obraz o hospodárení samospráv

Finančné zdravie vyhodnocuje INEKO v záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv. Popri zákonnom dlhovom kritériu zahŕňa aj dlhovú službu, záväzky viac ako 60 dní po lehote splatnosti, bilanciu bežného a kapitálového účtu spolu (základná bilancia) či okamžitú likviditu.

Banskobystrickému kraju hrozí nižšia finančná stabilita

Skóre finančného zdravia je možné dosiahnuť v rozmedzí od nula (najhorší možný výsledok) až po plus šesť (najlepší výsledok).

Podľa analýzy INEKO si vedúcu pozíciu obhájil Nitriansky kraj, jeho hodnotenie stúplo z plus 5,16 na plus 5,27. Naďalej je jediným krajom s hodnotením nad plus 5 (výborné finančné zdravie).

Naopak, najhoršie finančné zdravie má Banskobystrický kraj, ktorý dosiahol skóre plus 3,78, čo ho zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti. Všetky ostatné kraje získali hodnotenie od plus 4 do plus 5, čo ich radí medzi samosprávy s dobrým finančným zdravím.

Jediným krajom, ktorému za rok 2015 skóre kleslo, bol podľa analýzy Prešovský kraj. „V tomto prípade však dodávame, že napriek miernemu zhoršeniu finančného zdravia si tento kraj naďalej udržal štvrté najlepšie miesto spomedzi všetkých krajov,“ dodal INEKO.

marian-kotleba


ZDROJ TEXTU, ZDROJ OBRÁZKA

Články-KrajnáPravica