Eva Mosnáková – žena, ktorá prežila holokaust

Eva Mosnáková sa narodila pred 87 rokmi v Brne. Jej matka pochádzala taktiež z Brna a otec z Nitry. Jej otec sa narodil v meštianskej židovskej rodine. Neskôr v Brne študoval veterinu a tu sa spoznal s matkou pani Mosnákovej. Po promóciách si našiel prácu v Handlovej, kde sa s ňou oženil.

Nakoľko sa však v Handlovej mladí Nemci veľmi aktivizovali pre Hitlera, tak už po jeho zvolení za kancelára chodili do Nemecka, kde sa ,,učili čistému terorizmu“. Keď následne prišli späť do Handlovej, tak začali útočiť na Židov, ktorí sa museli z Handlovej vysťahovať.

Brno počas okupácie

Napriek tomu, že sa pani Mosnákovú jej rodičia snažili uchrániť pred hrôzami fašizmu, nedalo sa to. Na to, ako začali nemecké vojská okupovať Brno, pani Mosnáková spomína ako na jeden z najsmutnejších dní v jej živote. Následne podľa jej slov začali Nemci väzniť protifašisticky zmýšľajúcich Čechov, ktorých bola väčšina.

Po dvoch rokoch od okupácie jej otec dostal zamestnanie v Močenku pri Nitre a Evu jej rodičia prepašovali z protektorátu na Slovensko, kde začala chodiť do meštianky. Väčšinu jej spolužiačok tvorili chudobné dievčatá, len dve z triedy v zime nosili kabáty.

Keď v roku 1942 začali transporty, tak v Močenku bolo okolo 35 židovských rodín. Nakoľko bol otec pani Mosnákovej chránený, tak do transportov nastúpiť nemuseli, no chodievali sa lúčiť s tými, ktorí museli. Medzi nimi sa však nevedelo kam idú, tvrdilo sa, že idú na prácu. Spomína, ako istí manželia Štraserovci krátko pred transportom povedali: ,,My sa vôbec nebojíme, my vieme pracovať, my sa tam uplatníme..“ ..lenže oni nešli na prácu, oni išli na smrť, dodala. Taktiež spomína, ako mala rodina Fleischmanovcov malé 4 ročné dievčatko. Pri lúčení sa spýtalo, prečo plačú, ..nevedela to pochopiť. Nikto z nich sa nevrátil.., tvrdí.

Archív – Eva Mosnáková

V roku 1944 po povstaní však boli ohrození všetci Židia. Keďže jej otec liečil hospodárske zvieratá, tak sa spriatelil s jedným nájomcom – pánom Konrádom – na majeri Laciház blízko Močenku, ktorý mu ponúkol možnosť skrytia sa u neho. Uvoľnil im spolu so svojou rodinou ich spálňu a oni prespávali v obývačke. Dcéra pána Konráda sa však do spálne chodievala hrávať (pred ich príchodom) a zrazu bola zamknutá. Po susedoch začala ,,rozhlasovať“ že majú doma strašidlá a že tam niečo šuchoce, napriek tomu, že sa snažili byť veľmi ticho. To bol problém, keďže najdôležitejšie pre nich bolo sa neprezradiť.

Predtým, ako sa Židia v Močenku rozišli do svojich úkrytov, tak sa zišli a povedali si, kde sa skryjú.. až na otca pani Mosnákovej, ten nepovedal. Následne z tábora zo Serede prišiel do Močenka esesman Zimmermann pochytať skrytých Židov.

Keďže ľudia vedeli presne o jednom chalanovi, za ktorým chodila na koni jeho frajerka, tak ho prezradili. Toho zobrali do tábora do Serede, kde ho veľmi zbili a on následne prezradil všetkých, aj svojich rodičov. Rodina Mosnákových však chýbala. Esesman dal preto po dedine vybubnovať, že kto prezradí, kde sa skrývajú Mosnákoví, tak dostane 5 000 korún. Keďže sa nikto neprihlásil, tak sa po týždni odmena zdvihla na 10 000 korún, no aj tak sa nikto neprihlásil. Esesman následne dal zatknúť jedného starého pána Folkmera, ktorý bol priateľ otca pani Mosnákovej.

tiso-v-bb-oktober-1944

Jozef Tiso udeľuje krátko po SNP vyznamenania nemeckým vojakom

Pán Folkmer mal syna, ktorý o rodine Mosnákových vedel a dokonca mal aj kľúče od ich bytu. Ten bol jednej noci za nimi na majeri Laciház a odrazu prišla jeho sestra, ktorá bola zároveň krstná mama pani Mosnákovej. Tá s veľkým plačom oznámila, že otca zobrali do Seredského tábora a že pokiaľ nepríde a neprezradí kde sú, tak pána Folkmera zastrelí. Zároveň ho taktiež poprosila, aby išiel a prezradil ich. On išiel.. Esesmanovi však povedal: ,,Zverolekárcov som odviedol na hranicu do Maďarska.“ (hranica bola veľmi blízko majera, pozn.) a ten mu uveril.

Mosnákovci však už ďalej na majeri zostať nemohli. Dva dni sa ukrývali na poli v kozli slamy, kým im nenašli nový úkryt. Ten objavili v Šalgove, kde boli mesiac, kým všetko utíchlo. Následne sa mohli vrátiť späť na majer Laciház, kde prežili Vianoce a kde boli až do apríla, kedy prišli Rusi. Na deň ich príchodu spomína ako na deň, kedy sa začala sloboda. ..tá však neskôr opäť pominula, dodáva.

Video, ktoré zachytáva príbeh pani Mosnákovej nájdeš tu: 

Články-príbehy