Viacerí ľudia sa ma po vystúpení Mariána Kotlebu v relácii O 5 minút 12 18. 3. 2018 v RTVS pýtali, aký je môj názor na to, že bol pozvaný a celkovo na to, čo rozprával. Nakoľko s tým, že Marián Kotleba sa tejto diskusie už zúčastnil nikto z nás nemôže nič spraviť, rozhodol som sa vyjadriť sa minimálne k tomu, čo hovoril a ako odpovedal na otázky, nakoľko veľkej časti (nielen) mladých ľudí sa môžu zdať jeho vyjadrenia k aktuálnej politickej situácii ako správne a čestné.
Keďže je v mojom záujme zachovať tento blog korektný, bez dezinformácií a zavádzaní, prikladám sem záznam spomínanej relácie, pričom pri každom vyjadrení uvediem čas v ktorom zaznelo, aby bolo jednoduchšie overiť si ho.
Rád by som taktiež podotkol, že nakoľko je celý projekt Mladí proti fašizmu apolitický, nebudem sa vyjadrovať k ostatným politikom ktorý v relácii boli a taktiež ani k vyjadreniam Mariana Kotlebu ktoré sú viac menej vyjadreniami postoja strany k aktuálnej téme, či vyjadreniami, ktoré útočia na akúkoľvek politickú stranu či politika.
Marián Kotleba dostal hneď z úvodu (13:20) jednoduchú otázku so znením: „Pán Kotleba, vy ste sa dlhšie ako keby nezapájali do tej politickej prestrelky ako strana, ale žiadate teraz tak isto predčasné voľby. Sú naozaj najlepším riešením v tejto chvíli?“
Jeho odpoveď však s touto otázkou nemala takmer nič spoločné.
„Pán redaktor my sme hlavne dlhšie neboli v žiadnej televíznej debate, v žiadnej diskusii. Ja to musím povedať na tomto mieste, lebo sa to týka aj vás a vašej televízie. Kým napríklad strana SMER bola vo vašej tejto relácie o 5 minút 12 za posledné volebné obdobie 61 krát, SaS 40 krát, OĽaNO 39 krát, SNS 24 krát, Most-Híd 24 krát a Sme rodina 17 krát, tak my sme boli raz.“
Faktom je, že ĽSNS je do diskusií skutočne pozývaná menej často ako ostatné parlamentné strany. Podstatné je však spomenúť aj to, ako sa zástupcovia ĽSNS v diskusných reláciách vyjadrujú a čo šíria. Ako najlepší príklad pre toto slúžia napríklad výroky Milana Mazureka v rádiu Frontinus, kde značným spôsobom útočil na Rómov, za čo bol neskôr obžalovaný pre hanobenie rasy. Spomínané rádio taktiež dostalo pokutu 15 000€.
Je taktiež pravda aj to, že sme v slobodnej a demokratickej krajine, čo je častý argument, ktorý sa zastáva takéhoto konania, no je taktiež dôležité uvedomiť si, že naša sloboda siaha len potiaľ, kde sa začína sloboda druhých. Nemôžeme teda takéto výroky ako spoločnosť tolerovať. Marián Kotleba sa potom taktiež nemôže čudovať, že ĽSNS nemá v diskusných reláciách také zastúpenie, ako iné politické strany.
Až následne sa vyjadril k strane Most-Híd ktorú označil za protinárodnú a protikresťanskú a k aktuálnej situácii. K tomu sa vyjadrovať nebudem, nakoľko sa jedná – ako som už povedal – o politický názor ĽSNS a projekt Mladí proti fašizmu má za cieľ byť apolitickým.
V čase 26:30 začal Marián Kotleba odpovedať na otázku, prečo sa nevyjadrovali k vražde Jána Kuciaka: ,,..my sme sa nezapájali hlavne z toho dôvodu, že sa nám to bridí, jednoducho zneužívať akúkoľvek vraždu na politické ciele..“ – povedal okrem iného.
Tu si dovolím tvrdiť, že to tak celkom nie je pravda. Práve oni, resp. ľudia okolo nich totiž zneužívali práve vraždu Milady Horákovej a prirovnávali ju k aktuálnemu procesu s Milanom Mazurekom.
Svoje taktiež hovorí aj tento komentár, ktorý na svojom Facebooku uverejnila Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj krátko po vražde Jána Kuciaka.
Presne o 2 minúty neskôr začal spochybňovať financovanie protestov. Okrem iného povedal taktiež: ,,..nie je možné, aby sa – nielen na Slovensku, ale na celom svete – spontánne dohodli na X miestach ľudia, že práve teraz prišla tá chvíľa..“
Skúsme si teda predstaviť situáciu, že skutočne protesty #zaslusneslovensko niekto platí. Najčastejšie sa s týmto spája George Soros (dokonca ním v „propagačných letáčikoch“ konšpiruje aj samotná ĽSNS) a teda skúsim situáciu premietnuť na ňom.
Predstavme si teda, že proeurópsky George Soros (alebo Džordž Šoroš – ako by kotlebovci napísali) skutočne platí protivládne protesty na Slovensku. To celé aby zhodil súčasnú proeurópsku vládu proeurópskeho Roberta Fica a nahradil ho euroskeptickým Richardom Sulíkom. Už vám to dáva význam? ..lebo.. Ja ti neviem, ale mne to nejako nesedí..
Na spomínané spochybňovania financovania nadviazal tým (29:05), že súčasná koalícia nerobí Slovensko lepším: ,,..a povedal som aj to, že tí ľudia samotní majú pravdepodobne vo veľkej väčšine veľmi úprimnú snahu zmeniť pomery v Slovenskej republike k lepšiemu. Lebo táto vláda súčasná, to si musíme asi všetci povedať úplne nahlas, to Slovensko naozaj k lepšiemu neťahá.“ ..dodal taktiež, že vláda, ktorej súčasťou je Most-Híd nemôže byť stabilná.
Na tomto celom by nič nebolo, je to názor (pre niehoho možno fakt), ktorý nikto nikomu zobrať nemôže. Otázka ale znie: Prečo – ak je vláda Roberta Fica nestabilná a nevedie Slovensko k lepšiemu – ju Marián Kotleba spolu s jeho stranou podržal napríklad aj 23. 9. 2016, kedy odmietol vyjadriť Robertovi Ficovi (a teda aj celej vláde) nedôveru?
V čase 36:15 opäť vstúpil do debaty s tým, že Igora Matoviča nazval klamárom, ktorý na jednej strane vystupuje proti Robertovi Ficovi a na druhej s ním v župných voľbách v BBSK podporil toho istého kandidáta.
Tu by som sa rád vrátil k tomu, čo som hovoril pred chvíľou, nakoľko Marián Kotleba taktiež vystúpil proti koalícii napriek tomu, že ju podporil nevyjadrením nedôvery Robertovi Ficovi. Taktiež považujem za dôležité spomenúť, že podľa portálu demagog.sk klame Marián Kotleba zo všetkých politikov najviac (čo sa mu mimochodom opäť podarilo aj v tejto diskusii).
Taktiež útočil na opozíciu s tým, že nepomáha schvaľovať návrhy ĽSNS aj napriek tomu, že v minulosti sa sama snažila ich presadiť (40:45). Toto je však fakt, ktorý sa dá otočiť aj presne opačne. Marián Kotleba v minulosti kritizoval to, keď niekto sedel na dvoch stoličkách naraz. Potom vyhral župné voľby v BBSK a sám spravil to isté, kedy sa stal aj poslancom a aj županom zároveň. V relácii ho na toto upozornil aj moderátor, no odignoroval to.
Neskôr sa Marián Kotleba buď len opakoval, alebo tvrdil viac menej stanoviská strany k čomu sa – ako som už povedal – vyjadrovať nechcem.