Galéria – videá

Reportéri – Jozef Tiso

,,Mužovi, ktorý stál na čele štátu v čase, keď bolo z nášho územia vyvezených na smrť 70-tisíc ľudí židovského pôvodu, sa vyčíta aj to, že sme boli prvou neokupovanou krajinou, ktorá vyvážala svojich občanov a Nemcom platila za každého z nich 500 ríšskych mariek. V júni roku 1945 Tisa zadržali v bavorskom Altöttingu, kde sa skrýval. Neskôr ho postavili pred súd a napokon aj odsúdili.“

Tento rok uplynie 130 rokov od narodenia prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa a 18. apríla ubehlo 70 rokov od jeho popravy. Mužovi, ktorý stál na čele štátu v čase, keď bolo z nášho územia vyvezených na smrť 70-tisíc ľudí židovského pôvodu, sa vyčíta aj to, že sme boli prvou neokupovanou krajinou, ktorá vyvážala svojich občanov a Nemcom platila za každého z nich 500 ríšskych mariek. V júni roku 1945 Tisa zadržali v bavorskom Altöttingu, kde sa skrýval. Neskôr ho postavili pred súd a napokon aj odsúdili. V Nitre sa nedávno konal o Jozefovi Tisovi cirkevný seminár, ktorý sa chcel naňho pozrieť ako na kňaza. A hoci historici dodnes polemizujú, či mal Tiso vo svojom procese dostať trest smrti alebo doživotie, rétorika spomenutého seminára sa podľa iných odborníkov zmenila aj na jeho ospravedlňovanie a vytváranie postavy mučeníka. Kde sa končí história a začína manipulácia? Pri hodnotení historickej postavy Jozefa Tisa dodnes nechýbajú emócie – na seminár i túto tému sa pozrela Soňa Gyarfašová.

Uverejnil používateľ Reportéri RTVS Streda 31. mája 2017

Záznamy po oslobodení tábora Dachau

WATCH: US troops liberated Dachau 72 years ago today — revealing Nazi horrors for the 1st time, in this shocking video. We salute the survivors. Never again. —> If you want the most powerful stories from any time, like HistoryBites now.

Uverejnil používateľ HistoryBites Sobota 29. apríla 2017

Ako dve poľské dievčatá zachránili tisíce Židov

WATCH: Two Polish women created a secret organization that saved 50,000 Jews from the Nazis. This is the incredible story of Zegota.Today on Holocaust Remembrance Day, we honor the heroes and remember the victims.—-> for the day's most powerful stories follow This Explains That, like us now.

Uverejnil používateľ This Explains That Piatok 27. januára 2017

Eva Mosnáková – žena, ktorá prežila holokaust

Selassie – všetci nie sú rovnakí!

NATO vs. alternatívne weby

Alternatívne weby neustále obviňujú NATO že je teroristickou organizáciou, aká je v skutočnosti pravda?


Zdroj tit. obr.