Galéria – videá

Reportéri – Jozef Tiso

,,Mužovi, ktorý stál na čele štátu v čase, keď bolo z nášho územia vyvezených na smrť 70-tisíc ľudí židovského pôvodu, sa vyčíta aj to, že sme boli prvou neokupovanou krajinou, ktorá vyvážala svojich občanov a Nemcom platila za každého z nich 500 ríšskych mariek. V júni roku 1945 Tisa zadržali v bavorskom Altöttingu, kde sa skrýval. Neskôr ho postavili pred súd a napokon aj odsúdili.“

Tento rok uplynie 130 rokov od narodenia prezidenta vojnovej Slovenskej republiky Jozefa Tisa a 18. apríla ubehlo 70 rokov od jeho popravy. Mužovi, ktorý stál na čele štátu v čase, keď bolo z nášho územia vyvezených na smrť 70-tisíc ľudí židovského pôvodu, sa vyčíta aj to, že sme boli prvou neokupovanou krajinou, ktorá vyvážala svojich občanov a Nemcom platila za každého z nich 500 ríšskych mariek. V júni roku 1945 Tisa zadržali v bavorskom Altöttingu, kde sa skrýval. Neskôr ho postavili pred súd a napokon aj odsúdili. V Nitre sa nedávno konal o Jozefovi Tisovi cirkevný seminár, ktorý sa chcel naňho pozrieť ako na kňaza. A hoci historici dodnes polemizujú, či mal Tiso vo svojom procese dostať trest smrti alebo doživotie, rétorika spomenutého seminára sa podľa iných odborníkov zmenila aj na jeho ospravedlňovanie a vytváranie postavy mučeníka. Kde sa končí história a začína manipulácia? Pri hodnotení historickej postavy Jozefa Tisa dodnes nechýbajú emócie – na seminár i túto tému sa pozrela Soňa Gyarfašová.

Posted by Reportéri RTVS on 31. máj 2017

Záznamy po oslobodení tábora Dachau

WATCH: US troops liberated Dachau 72 years ago today — revealing Nazi horrors for the 1st time, in this shocking video. We salute the survivors. Never again. —> If you want the most powerful stories from any time, like HistoryBites now.

Posted by HistoryBites on 29. apríl 2017

Ako dve poľské dievčatá zachránili tisíce Židov

WATCH: Two Polish women created a secret organization that saved 50,000 Jews from the Nazis. This is the incredible story of Zegota.Today on Holocaust Remembrance Day, we honor the heroes and remember the victims.—-> for the day's most powerful stories follow This Explains That, like us now.

Posted by This Explains That on 27. január 2017

Eva Mosnáková – žena, ktorá prežila holokaust

Pozri si príbeh ženy, ktorá prežila holokaust..

Selassie – všetci nie sú rovnakí!

Video poukazuje na život v rómskej osade, na to, že robiť si o niekom predsudky len pre to že ho nepoznáme alebo preto že je inej farby pleti nie je správne, na to, že nie všetko je také ako by sa možno na prvý pohľad zdalo..

NATO vs. alternatívne weby

Alternatívne weby neustále obviňujú NATO že je teroristickou organizáciou, aká je v skutočnosti pravda?


Zdroj tit. obr.